Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

TELEWIZJA MIASTA I GMINY PIENIĘŻNO

Pierwszy Wojewódzki Program Rozwoju Czytelnictwa

KOPERNIK.TV
Warmińsko-Mazurskie liderem holistycznego podejścia do czytania jako narzędzia budowania kapitału społecznego i rozwoju regionalnego. „Czytająca Polska” świętuje pierwszy Wojewódzki Program Rozwoju Czytelnictwa
{Warmińsko-Mazurskie liderem holistycznego podejścia do czytania jako narzędzia budowania kapitału społecznego i rozwoju regionalnego. „Czytająca Polska” świętuje pierwszy Wojewódzki Program Rozwoju Czytelnictwa}

Pierwszy Wojewódzki Program Rozwoju Czytelnictwa

2-3 kwietnia b. r. w Olsztynie odbyły się obrady Koalicji „Czytająca Polska”, w trakcie których Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprezentowała pierwszy w Polsce Wojewódzki Program Rozwoju Czytelnictwa, który realizuje na zlecenie samorządu województwa warmińsko-mazurskiego Marcina Kuchcińskiego i w partnerstwie z Fundacją Powszechnego Czytania.

Program zakłada przede wszystkim wyjście poza strefę komfortu – podkreśliła Anita Romulewicz, koordynatorka Wojewódzkiego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Wychodzimy szerzej: od wspierania czytających wybijamy się do budowania skutecznych mechanizmów zapraszających ludzi nieczytających do kultury książki. Będziemy współpracowali z lekarzami, nauczycielami, ośrodkami pomocy społecznej oraz biznesem. Wszystkie te elementy są ważne.

Dwudniowe warsztaty w Olsztynie były już ósmym spotkaniem nieformalnej sieci organizacji z całej Polski działającej pod nazwą „Czytająca Polska” i pracującej wspólnie nad skutecznymi strategiami upowszechnienia czytania. Prace toczą się wokół kilku tematów. Jednym z nich jest wspólny namysł nad ogólnopolską strategią dla czytania, z którego wnioski uczestnicy przedstawiają odpowiednim ministerstwom.

Drugim jest definiowanie modelowej „gminy czytającej”. Są już pierwsze rezultaty. W marcu 2024 roku została podpisana Deklaracja zabrzańska, w której Zabrze, jako pierwsze miasto w Polsce, zobowiązało się do kompleksowej pracy na rzecz czytelnictwa: we wszystkich wydziałach miasta, z uwzględnieniem szkoleń i warsztatów czytelniczych dla pracowników urzędu.

Trzeci temat, to czytanie w edukacji. Refleksje przedstawicieli koalicji wokół zmiany funkcjonowania książki w szkole opublikowane zostały w broszurze „Czytająca szkoła” i stały się zaczynem do rozmów i wspólnych seminariów z Instytutem Badań Edukacyjnych i Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Kolejne dwa tematy to opracowanie metodologii zaproszenia biznesu do inwestowania w czytanie oraz budowanie sieci Koalicji „Czytająca Polska”, która docierałaby skutecznie z przekazem do wszystkich regionów.