WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MIASTA I GMINY PIENIĘŻNO

FOLM - z natury do rynku pracy

BANK ŻYWNOŚCI
W lesie, bez telefonów i laptopów pracują nad rozwojem osobistym. Grupa młodych osób z Warmii i Mazur bierze udział w nietypowym projekcie, który ma im pomóc w rozwoju osobistym.

To wyprawa do lasu, która ma pobudzić do działania. Projekt FOLM – From Outdoors to Labour Market – ma pomóc młodym ludziom w znalezieniu pracy. To innowacyjna metoda aktywizacji wymyślona przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu. Od marca 2019 roku wdrażana jest w województwie Warmińsko-Mazurskim. „Zabieramy młodzież do lasu. Odrywamy ją od komputerów, od smartfonów, od facebooka i innych form komunikacji i dajemy wielkie wyzwanie współpracy z innymi w realu” - mówi Joanna Bochniarz, prezes Centrum Innowacyjnej Edukacji.

Celem projektu jest rozwinięcie umiejętności życiowych i zawodowych uczestników, aby stali się aktywni na rynku pracy i zmotywowani do kontynuowania nauki Skierowany jest on do młodych osób w wieku od 20 do 29 lat, które nie uczą się i nie pracują. Przez siedem dni, z dala od cywilizacji, zdani tylko na swoje siły i pracę całego zespołu, mają lepiej poznać siebie i własne możliwości. „Z jednej strony uczymy radzenia sobie w przyrodzie i terenie, tzn. musimy rozpalić ogień, musimy rozstawić namioty, nawigować z mapą i kompasem. Ale też uczymy się razem działać jako zespół, komunikować się, rozwiązywać różne trudności, wzajemnie się wspierać” - mówi Jakub Dorosz, lider zespołu trenerów projektu FOLM.

Pierwsze dwie grupy uczestników pod opieką trenerów ruszyły do warmińsko-mazurskich lasów wiosną tego roku. W wyprawach wzięło udział kilkanaście osób gotowych na życiowe zmiany. Wędrówki to jednak dopiero początek projektu. Po nich odbędzie się cały proces wsparcia. Skorzystają oni z innowacyjnych środków, które pomogą im odnaleźć ukryte talenty i mocne strony, wzmocnią też umiejętności miękkie - jak m.in. poczucie własnej wartości. Dodatkowo uczestnicy będą mieli zapewnione indywidualne spotkania z coachami i dedykowane oferty pracy. Liderem projektu jest Centrum Innowacyjnej Edukacji, a partnerem Bank Żywności w Olsztynie. „Bank Żywności w Olsztynie realizuje też od wielu lat projekty aktywizacji zawodowej i aktywizacji społecznej. Ten projekt uzupełnia naszą skalę działań o grupę młodych osób. Obszarowo nasz region może być świetnie wykorzystywany do realizacji tej metody, uznaliśmy, że jest to ciekawy projekt ,w którym chcielibyśmy wziąć udział” - mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.

Projekt „FOLM – Z natury do rynku pracy” potrwa do 2022 roku. Skorzysta z niego blisko 1000 młodych osób, w tym 330 z Warmii i Mazur. Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się w Internecie: www.folmweb.com/pl.