WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MIASTA I GMINY PIENIĘŻNO

Nowe Miasto Lubawskie upamiętnia bohaterów

NOWE MIASTO LUBAWSKIE
1 września minęły 83 lata od momentu wybuchu II Wojny Światowej. Wydarzenia te upamiętnili mieszkańcy Nowego Miasta Lubawskiego.

1 września 1939 roku to jeden z najtragiczniejszych dni w historii Polski. Trwająca niemal sześć lat II Wojna Światowa była największym i najkrwawszym konfliktem zbrojnym w dziejach.

Hołd wszystkim tym, którzy w obronie Ojczyzny poświęcili zdrowie i życie, oddali mieszkańcy Nowego Miasta Lubawskiego. „Od 12 lat organizujemy większe spotkanie z udziałem społeczności lokalnej, z udziałem pocztów sztandarowych, z udziałem wszystkich służb mundurowych, jednostek organizacyjnych, ale też i władz samorządowych miasta, gmin, powiatu nowomiejskiego, starostwa powiatowego, aby też zademonstrować nie tylko wdzięczność naszym rodakom, którzy oddali swoje życie za naszą wolność, ale przede wszystkim, żeby była to lekcja patriotyzmu, historii dla naszej młodzieży” – mówi Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego.

W tej lekcji patriotyzmu wzięli udział harcerze i uczniowie lokalnych szkół. „Myślę, że jest to dobry pomysł po to, żeby uświadomić młodzieży, jak to jest ważne, zwłaszcza w okolicznościach wojny na Wschodzie, którą mamy, żeby dzieci rozumiały przeszłość i przyszłość” – mówi Wioleta Piechowska, nauczycielka w Szkole Podstawowej w Jamielniku. „Ja uważam, że właśnie trzeba już od najmłodszych, czyli od zuchów, od pierwszoklasistów wzwyż uczyć ich patriotyzmu, uczyć ich miłości do Ojczyzny, no i właśnie uświadamiać, przypominać te wszystkie rocznice” – dodaje druhna Mariola Plitt z 12. Gromady Zuchowej „Leśne Iskierki” z Bratiana.

Uroczystości odbyły się przy odnowionym pomniku „Ściana Śmierci” pod Nawrą. Monument ten to projekt Ryszarda Wachowskiego, zadedykowany ofiarom hitlerowskiej napaści z 1939 roku. „Chciałbym podziękować przede wszystkim samorządowcom, panu burmistrzowi i wójtowi Nowego Miasta za dbanie o ten pomnik, bo jak wyglądał ten pomnik rok wcześniej, dwa lata wcześniej, jak wygląda dzisiaj. Jest to początek renowacji” – podkreśla Zbigniew Ziejewski, poseł na Sejm RP.

Uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem symboliczne, biało-czerwone wiązanki. Wcześniej wysłuchali apelu poległych upamiętniającego bohaterów II Wojny Światowej.